Internationella tvätt- och textilservicedagen – en hyllning till det osynliga arbetet

Hur skulle det se ut om operationssalar saknade rena textilier? Om hotellbäddarna var otvättade, eller om skyddskläder inte fanns på plats inom industrin? Förmodligen skulle vi märka det direkt.

Den 9 augusti uppmärksammar vi den internationella tvätt- och textilservicedagen. En dag för att hylla ett arbete som sällan syns, men alltid märks när det inte fungerar. Textilservice är inte bara en logistiklösning – det är en samhällsbärande funktion. Utan rena textilier stannar vården, hotellen tappar gäster och livsmedelsindustrin kan inte leverera säkert. 

 

Ett arbete som kräver precision – och människor 

På Textilia arbetar över 2600 personer i tre länder med ett gemensamt mål: att leverera rena, trygga och punktliga textilier till våra kunder – varje dag. Bakom varje bäddad säng, varje steril operationsrock och varje arbetsklädd industriarbetare står människor som tar ansvar, löser problem och ser till att allt fungerar. 

Våra medarbetare är experter på sina områden – från produktionsgolv till kundservice och logistik. Det är deras kompetens, engagemang och samarbete som gör att tusentals verksamheter varje dag kan fokusera på det de gör bäst. 

En dag att stanna upp – och säga tack 

Internationella tvätt- och textilservicedagen är ett tillfälle att stanna upp, se det stora i det lilla – och tacka dem som får allt att rulla. För det handlar inte bara om tvätt. Det handlar om trygghet, förtroende och kvalitet i varje steg. 

Så nästa gång du lägger dig i ett krispigt lakan, byter om till skyddskläder eller tar på dig en arbetsrock på sjukhuset – tänk på dem som gjort det möjligt. Och kanske säg det högt: tack. 

Faktaruta

Den 9 augusti 1910 patenterades ”Thor”, den första eldrivna tvättmaskinen, av Alva J. Fisher.

Idén med International Linen & Uniform Service Day (ILUD) är att uppmärksamma yrket, människorna och den plats som textilservice har i vårt globala samhälle. 

Dagen firas av yrkesverksamma inom textilservicebranschen över hela världen.

I Sverige går dagen under benämningen ”Internationella tvätt-och textilservicedagen”.

Lär känna våra medarbetare

Få vårt nyhetsbrev
direkt i din inbox

Integritetspolicy

Kakor på webbplatsen

Vi använder nödvändiga kakor för att webbplatsen ska fungera på ett förväntat sätt. Vi vill använda ytterligare kakor för att veta hur du använder vår webbplats.

Nödvändiga-cookies

Nödvändiga kakor går inte att stänga av eftersom webbplatsen inte fungerar utan dem. Nödvändiga kakor bidrar till att webbplatsen är säker och fungerar som den ska.