Uppköp av Vic Tvätten på Gotland AB utvidgar Textilias geografiskaområde

Det är med stor glädje vi välkomnar Vic Tvätten på Gotland till Textilia Group den 4 november 2025.

Vic Tvätten har i många år varit Gotlands största och mest erfarna leverantör inom tvätt- och textilservice. Företaget levererar primärt till kunder inom hotell, restaurang och catering, men kunder återfinns även inom andra branscher. Uppköpet stärker Textilias närvaro på den svenska marknaden genom att utvidga koncernens geografiska område till att även omfatta Gotland, vilket ger tillgång till öns starka turism- och hotellmarknad. Vic Tvätten grundades för cirka 50 år sedan och omsätter i dagsläget cirka 21 miljoner kronor årligen och kan i högsäsong hantera uppemot 10 ton tvätt per dag.

Vic Tvätten på Gotland AB kommer att ingå i Textilias svenska HoReCa division och affärsområdet Mitt som leds av Jenny Keller. Den nuvarande ledningen för Vic Tvätten – representerad av Jörgen Karlsson och hans 13 medarbetare – kommer även fortsättningsvis att med sin höga kompetens och kvalitetskänsla att supportera sina kunder och ta hand om den dagliga driften.

− Med Vic Tvätten på Gotland välkomnar vi till ett tvätteri med stolta traditioner, stark lokal förankring och hög yrkesskicklighet. Tillsammans kan vi utveckla marknaden med fokus på cirkulär ekonomi och flexibla lösningar för kunderna på Gotland, säger Anders Eikemo Thorgaard, ägare av Textilia Group.

Vi ser fram emot ett starkt samarbete där vi fortsätter att utvecklas tillsammans med kunderna och våra nya kollegor på Gotland

Få vårt nyhetsbrev
direkt i din inbox

Integritetspolicy

Kakor på webbplatsen

Vi använder nödvändiga kakor för att webbplatsen ska fungera på ett förväntat sätt. Vi vill använda ytterligare kakor för att veta hur du använder vår webbplats.

Nödvändiga-cookies

Nödvändiga kakor går inte att stänga av eftersom webbplatsen inte fungerar utan dem. Nödvändiga kakor bidrar till att webbplatsen är säker och fungerar som den ska.