"Det är teknik på hög nivå – och vi bygger upp allt från grunden"
När hon fick frågan om att vara med och bygga upp Cleanroom-verksamheten i Sverige var svaret självklart: ja!
− Men jag visste egentligen ingenting om renrum innan, men det kändes som ett spännande nästa steg, berättar Camilla Karlsson, platschef på Textilia Cleanroom i Örebro.
Camilla är inne på sitt åttonde år på Textilia. Hon började som kundansvarig och blev sedan teamledare med fortsatt kundansvar, därefter fick hon förtroendet att bli kundchef. Erfarenheterna av affärer och kunder blev allt fler och en period var titeln marknadschef. Tills möjligheten dök upp att bli platschef för Textilias nya Cleanroom i Örebro – något helt annat mot vad hon tidigare arbetat med på Textilia, och ett alldeles nytt kapitel.
Projekt Cleanroom
I juni 2023 togs första spadtaget och i början av 2025 fanns grunden på plats – ett team var rekryterat och personalledningen satt. Sedan dess har arbetet fortsatt med att etablera rutiner, anpassa processer och säkerställa att verksamheten möter alla svenska lagkrav. Ett viktigt mål är att uppnå ISO 9001-certifiering, klassificering enligt ISO 14644 och arbete enligt Good Manufacturing Practice (GMP). Resan dit har inneburit att bygga upp verksamheten från grunden.
“Det är nytt för många av oss. Det känns därför tryggt med det täta samarbetet vi har med våra kollegor i Danmark som har över 20 års erfarenhet av renrum i ryggen. Det är inspirerande med så kunniga och engagerade medarbetare.”
Camilla Karlsson
Platschef Cleanroom Örebro

Hon beskriver rollen som bred och med ett helhetsansvar, men också med ett starkt stöd från både projektledare och kollegor. En drivkraft har alltid varit kundförståelse – det är något hon tagit med sig in i den här rollen.
Tänker flera år framåt
− Det är häftigt att få detta förtroende från Textilia som organisation, att få sätta teamet och bygga upp verksamheten tillsammans. Jag hade aldrig kunnat föreställa mig hur stort det faktiskt är.
När vänner och bekanta frågar vad hon jobbar med, brukar hon säga:
− Vi bygger upp avancerade renrum och kommer säkerställa dokumenterade processer, kvalitet och säkerhet ner till minsta detalj. Allt övervakas – luften, partiklar – och minsta lilla mikroorganism kan förstöra en produkt. Det är verkligen teknik på hög nivå. Min sambo blir nog lite trött på mig ibland, för jag pratar så mycket om det, säger hon och ler.
Hon brinner för möjligheten att växa – både som individ och för verksamheten. Första kunden är en milstolpe. Samtidigt tänker hon flera år framåt.
Vad är det bästa med Textilia?
− Förtroendet jag fått, att få bygga allt från grunden, skapa rutiner, forma arbetssätt. Det är personalen som är grunden, nästa steg är att rekrytera operatörer, skapa en gedigen onboarding och strukturera upp rutiner för varje station. Vi gör det rätt från början – tillsammans, avslutar Camilla.